Přebíjení
        Chtěl bych se rozdělit o mé zkušenosti s přebíjením tohoto střeliva. Když jsem začínal, navštívil  jsem mnoho stránek, kde se přebíjení věnují od A až do Z, ale připadalo mi, že by to mohlo jít i jednodušším způsobem.
        V prodejně, kde jsem kupoval mou Mosinku, jsem se dal do hovoru s panem prodejcem  a ten mi velice rád ukázal stroje na přebíjení, které oni nabízejí. Když  jsem ale viděl ceny jednotlivých přebíjecích strojů, chuť na přebíjení mě rázem opustila.
        Kdybych přebíjel 1000 kusů střeliva za týden,  jistě by tyto stroje byly prvotřídní a na místě. Mých 40 kusů vystřílené munice za měsíc ale potřebovalo jednoduchý a levný stroj. Různě jsem bádal a přemýšlel z čeho bych takovýto stroj vyrobil.
        Jednou jsem se o tom bavil s kolegou v práci a on najednou vytáhl starý stojan pro upnutí ruční vrtačky na stolní vrtání. A nápad se hned našel. Velkou výhodou bylo to, že mám po ruce soustruh, který mi odpracoval minimálně 90 % práce.  
        Stojan sem upravil a vytočil jsem si na soustruhu všechny přípravky, které jsou potřeba pro celkové přebití náboje. Snažil jsem se vyrobit i Matrici - (kalibr), na skalibrování vystřelené nábojnice,  ale to bylo nad mé síly. Nakonec jsem musel přeci investovat nemalou částku do originální Matrice, protože pravý opak nábojnice pod určitým úhlem jsem nezvládl vyrobit. Matrice stála kolem 3000,- Kč,  protože je to neobvyklá řáže. Na jiné druhy používaného střeliva jsou Matrice o hodně levnější.
        Pak mi zbývalo jen sehnat laboraci střelného prachu, střely, zápalky a přebíjení mohlo začít. Jelikož i digitální váhy na vážení střelného prachu nejsou zrovna nic nejlevnějšího, nechal  jsem si navážit jednu gramáž na váhu střely,  kterou používám a udělal jsem si jednoduchý přípravek na odsypávání střelného prachu z injekční stříkačky, kde mám přesně označené množství naváženého prachu.


                                                                
                                                            Koupená Matrice po úpravě                                                    Vyrobené přípravky na celý proces                                                                                                                           
 
        Popíšu vám jen stručně můj způsob přebití náboje a budu se snažit, aby to pochopili i nezasvěcení. Po výstřelu dojde k tomu, že nábojnice se malinko roztáhne a nejvíce je to znát na krčku, kam se lisuje nová střela. Pro navrácení nábojnice do původního stavu používám právě zmiňovanou  koupenou Matrici, do které se nábojnice nalisuje a dá se i nastavit,  jak hluboko. Při lisování mažeme nábojnici a hlavně krček vazelínkou, protože je Matrice velice přesná a kdyby se tam nábojnice nalisovala bez namazání, měli bychom co dělat jí pak dostat ven. Hlavně se tím šetří jak Matrice, tak i nábojnice. Dá se sehnt množství různých mazacích přípravků, já používám obyčejnou bílou vazelínu.
        Nábojnice používám výhradně se zápalkou Boxer, která je mosazná. Dají se přebíjet i nábojnice ocelové -  vojenské, ale ty mají zápalky typu Berdan a ty se velice těžko vyndavají oproti zmiňovaným Boxerům.  Jakou zápalku vaše nábojnice má poznáte jednoduše, když se podíváte na dno nábojnice. U zápalky typu Berdan jsou vidět dvě malé dirky  pro zapaléní střelného prachu a u tybu Boxer je jen jedna a na středu.
        Po skalibrování nábojnice vymáčku starou zápalku pomocí mého přípravku a nábojnici vhodím do vody s jarem a nechám jí tak hoďku odmočit, aby se zbavila zbytků spáleného prachu. Doporučuje se všelijak prát a vymývat, ale já to nedělám. Po zhruba hoďce nábojnici vyfoukám tlakem vzduchu a důkladně vytřu papírovu utěrkou.
        Pak následuje zalisování nové zápalky. Zápalka musí být zalisována zároveň s okrajem nábojnice  nebo mírně hlouběji. Správné zalisování poznáte, když se nábojnice postaví na zalisovanou zápalku,  nesmí se v žádném případě kolébat, musí pevně stát.
        Dále nasypu odměrku prachem a vsypu jej do připravené nábojnice. Zalisuju novou střelu až po drážku vyznačenou na střele. Dá se nastavit doraz,  aby se střela nezalisovala hlouběji, než je třeba.
        Tím to vše hasne a můžeme zase vyrazit na střelnici a užívat našeho koníčku. Když koupím novou patronu, stojí kolem 20,- Kč, když si jí přebiju, tak mě vyjde okolo 5,50 Kč a to už je znát, nemyslíte?
Po pár návštěvách střelnice jsem si uvědomil, že se mi přebíjením zaplatila i koupená Matrice.
        Přemýšlel jsem kolikrát asi vydrží nábojnice přebití a když jsem se o tom bavil s jedním pánem, co tomu opravdu rozumí, řekl : '' může se stát, že nejaká nábojnice praskne po druhém přebití, ale já to zkoušel a když jsem jí přebíjel po osmatřicátý, tak mě to přestalo bavit.


                                                                                                                                                                                         
                                                                                                         
Komponenty které používám:


Střelný prach:            Lovex A60

Zápalky:                     Sellier æ Bellot  Boxer 5,3 LP

Střely:                        Sellier æ Bellot  No. 2909  Type: FMJ weight: 11,7g / 180grs